Ball

O značce

Ball Watch Company a sesterská značka Juvenia sídlí na ulici Rue du CHatelot 21 v La Chaux-de-Fonds a při příjezdu ji rozhodně nepřehlédnete. Je to vysoký moderní objekt, kde se hodinky, včetně vlastního manufakturního strojku, vyvíjejí, staví, kompletují celé hodinky a samozřejmě také kontroluje jejich přesnost, funkčnost. Jako by je zítra měl na zápěstí dostat strojvedoucí expresu a garantovat, že všichni dorazí do cíle včas a v pořádku. Mimořádná přesnost, preciznost a spolehlivost hodinek Ball je více než jen historie. To se týká každé z více než zhruba 80 000 časomír, které v manufaktuře každoročně vznikají. Na tom mají zásluhu i kontroly, které z celkové doby výroby každého kusu představují jeden celý týden, tedy zhruba 425 hodin. Týká se to jak přesnosti chodu, tak vodotěsnosti, funkčnosti komplikací, jako je třeba každá ze tří verzí Worldtime systému. Tedy vlastního modulu pro zobrazení času ve 24 časových pásmech. Ball totiž jako první zkombinoval funkce chronografu, zobrazení času ve 24 časových pásmech v potápěčských hodinkách. Příkladem je Engineer Master II Diver Worldtime.

Stejně jako výjimečná je historie značky BALL WATCH COMPANY, celá řada jejích modelů, přitahuje zájem i vyjímečných lidí.

Kvalitní materiály

Ani zdánlivě prostá operace, jako je usazování hodinové, minutové a sekundové ručky na hřídel, není u Ball tak prostá. Proč? Značka byla vůbec prvním výrobcem, který začal používat tritiové luminiscenční trubičky, které mají 100krát vyšší svítivost než běžný povlak Luminova. Na každé ručce tak je i mikrokapsle, což zvyšuje jejich hmotnost, mění těžiště, ale je to praktické. Celkem jich může být na modelu bezmála 70. Njdte je na všech více než 120 modelech značky Ball. Jedná se celkem o 7 základních řad : Engineer Hydrocarbon, Engineer Master II, Engineer II, Trainmaster, Conductor, Fireman a Official Railroad Watch. Z nich nejpočetnější je ta spojená i názvem s historií značky - Trainmaster. A například řada Engineer už existuje ve své III. generaci včetně bronzového pouzdra. Nebo novinka z řady Engineer Hydrocarbon, která používá unikátní absorpční hmotu proti otřesům.

ODPALTE MÍČEK - Ochrana proti následkům nárazu je základem, aby se dalo hovořit o časomíře určené,,pro život''. Ball má hned několik originálních řešení. Třeba SpringLock s uložením vlásku v kleci, což i díky dalším krokům zvýší odolnost krokového ústrojí proti nárazu o 66%. V první fázi Jedna z nejlehčích součástí mechanického hodinkového stroje je často označována jako srdce hodinek. Náš systém SpringLOCK chrání vlasovou pružinu pomocí klece, která omezuje rozvinutí cívky v případě vnějších nárazů. SpringLOCK snižuje nárazové rázové rázy o 66% a zajišťuje nepřetržité oscilace.

Pád na zem z výšky - Slova jsou myšlena v přeneseném i doslovném smyslu. Ball Watch totiž spolupracuje s Brianem Binniem, jedním z prvních civilních astronautů, který se v kosmické lodi SpaceShipOne dostal do výšky 100km nad Zemi. Při této příležitosti hodinářská firma vyvinula systém zajišťující ochranu proti vnějším šokům a použila ho v Engineer Hydrocarbon Spacemaster Orbital II. Patentovaný Amortiser ochrání rotor a jeho uchycení proti příliš vysoké oscilační síle, která vzniká při otočném pohybu rotoru. Kdyby překročil únosnou míru, uložení se poškodí a rotor poničí strojek. Ovšem Amortiser uzamkne pohyb rotoru a ochrání strojek. A co pád na zem v přímém smyslu slova? Ball zná hned několik řešení. Jedním je vlastní ochrana korunky, ať v tradiční podobě se symbolem RR na ochranném můstku, nebo moderním, jako u novinky Engineer Hydrocarbon DEVGRU. Právě ona jako první použila vnitřní lůžko uložení strojku do pouzdra ze zcela nového materiálu. Kombinuje amortizační a antimagnetický materiál. Výsledkem těchto řešení je schopnost hodinek Ball odolat třeba u modelu Orbital i pádu z výšky 5,2metru na dřevěnou podlahu. Samozřejmě i díky vlastnímu řešení ochrany korunky.

Mu-metal a nový karbon - Boj s magnetismem se u Ball odehrává ve třech krocích. Prvním je použití vnitřního pouzdra ze železitého kovu, který se chová jako Faradayova klec. Stáhne na sebe magnetické pole, a tím ochrání samotný strojek ve vnitřním pouzdře z měkkého kovu. Druhým krokem se stalo patentované řešení ochrany A - Proof, použité poprvé v modelu Engineer II Magneto S. Jde o dvacítku lamel z mu-metalu (slitiny niklu, železa, mědi a molybdenu), které se uzavřou otočením lunety mezi sklíčkem v dýnku a strojkem. Nedovolí magnetickému poli slepit kolonky vlásku. Třetím krokem je použití zcela nového materiálu pro pouzdro Engieer II Volcano v podobě kompozitu kombinujícího mu-metal a uhlíkové vlákno. Jde o naprosto novou cestu ochrany mechanického strojku před magnetickým polem.