Oris

Historie značky Oris

Společnost Oris založili roku 1904 Paul Cattin a George Christian v malebném švýcarském městečku Hölstein. Oba zakladatelé pocházeli z věhlasné hodinářské oblasti Le Locle, odkud si sebou přivedli také dvacetčtyři dělníků z uzavřené továrny Lohner & Co. O dva roky později Oris otevřel první ze svých deseti továren (Holderbank) a roku 1910 končí s výrobou kapesních hodinek a produkuje výhradně luxusní pánské i dámské náramkové hodinky ve stylu Art Deco, což se ukáže jako velmi dobrý tak, jelikož již o rok později Oris zaměstnává přes třista lidí, staví pro své zaměstnance byty i celé domy a stává se největším zaměstnavatelem v regionu. V roce 1925 otevřel Oris první plně elektrifikovanou továrnu (Herbetswil) a zároveň upouští od výroby jednoduchých hodinových strojků a specializuje se na náročnější a složitější kalibry, což firmě zajišťuje odbytiště nejen v Evropě, ale i zámořských koloniích. O tři roky později umírá zakladatel firmy George Christian (1928) a funkce ředitele přechází na jeho švagra Oscara Herzoga, který se své úlohy zhostil velmi dobře. Firma nadále vzkvétá a roku 1937 Oris otevírá samostatnou továrnu (Biel) specializovanou na výrobu ciferníků, která se touto činností zabývala plných čtyřicetdva let. Roku 1944 získává Oris certifikát kvality a legitimity od Švýcarského úřadu pro kontrolu drahých kovů a jakosti kovů, potvrzující prvotřídní provedení pouzdra, stejně jako jakost a pravost zlatého pokovení pouzder hodinek Oris. Vysoká kvalita hodinek Oris je brzy uznávaná celosvětově. Počínaje rokem 1949 nabízí Oris svým zákazníkům stále více populární vodotěsné hodinky, které dodnes nesou označení pečetí Waterproof. V šedesátých letech patří společnost Oris s více než osmi stovkami zaměstnanců k největším hodinářským značkám Švýcarska, představuje svůj legendární kalibr 645 s automatickým nátahem, který byl o několik let později certifikován jako chronometr od Observatoire Astronomique et Chronométrique.

Všechna sláva polní tráva, vzkříšení značky Oris

V roce 1970 kupuje akcie Orisu ASUAG holding (Swatch Group). Oris je přitlačen ke zdi a jeho nově jasně přiděleným místem v holdingové hierarchii je výroba levných hodinek. Krize hodinářského průmyslu dopadla na Oris velmi tvrdě, ale firma se alespoň vyhne masivnímu propouštění zaměstnanců a s pár šrámy funguje dál. Věrní zákazníci Oris podrží i v ne příliš slavných dobách. Vzkříšení přichází roku 1982, kdy se tehdejší management rozhoduje odkoupil značku Oris zpět a pokračovat ve výrobě hodinek s původní filozofií. Oris se tak jako jedna z mála firem může pochlubit tím, že nepodlehl tlaku levných quartz strojků a veškerá produkce hodinek je postavena na mechanických kalibrech. Mistři hodináři si tak mohou až do dnešních dnů předávat neocenitelné zkušenosti sesbírané za celá desetiletí. Oris se nezalekne ani tvrdé konkurence nastupujících japonských digitálek a roku 1988 představuje mechanický model hodinek s mechanickým budíkem.

Současnost značky Oris

Hodinky Oris jsou klasickým zástupcem švýcarské hodinářské značky, která je věrna svým zásadám a tradicím, preferuje dokonale řemeslně zvládnutou hodinářskou práci a vlastní kalibry. Tradiční čistá mechanika, která je po desetiletí zdokonalována dnes produkuje kalibry, jenž jsou prakticky na vteřinu přesné a jsou neustále obohacovány o nové technologie. Tradice v podání Oris rozhodně není stagnací, právně naopak a popularita těchto fascinujících mechanických strojků v éře anonymní všudypřítomné elektroniky neustále roste. Oris, to je typický design a velmi atraktivní poměr kvalita/cena. Oris, to je propojení s nejvyspělejší technologií. Tato nadčasová kombinace je jednoduše označována jako Oris "High-mech".

Sponzorství

Oris je ve světě motor sportu znám svým partnerstvím s týmem F1 BMW Williams, stejně tak jako spojením s jednotlivými jezdci (Ralf Schumacher, Nico Rosberg, Allan McNish, Nico Hülkenberg, Kazuki Nakajima).