TAG Heuer

Sága Heuer a historie značky

Kořeny značky Heuer sahají do roku 1860, kdy Edouard Heuer založil svoji hodinářskou dílnu ve švýcarském Saint Imieru, která nesla jeho jméno. Zanedlouho se značka Heuer stala symbolem přesných chronografů a tuto skvělou pověst si udržela dodnes, nutno dodat, že právem. Ještě před založením vlastní firmy si Edouard Heuer v roce 1869 nechal patentovat mechanismus pro kapesní hodinky, kterým se natahoval pérovník korunkou hodinek. Jednalo se o vskutku převratný vynález, jelikož do té doby se hodinky natahovaly klíčkem. V roce 1887 následoval další patent, tentokrát oscilační pastorek pro mechanické chronografy. Tento mechanizmus je v hodinkách s chronografem užíván dodnes celou řadou předních švýcarských hodinářských značek. V roce 1895 patentuje Heuer vodě odolné pouzdro hodinek a v roce 1908 přichází patent na poměrně málo známou funkci hodinek, pulsometr. Faktem však zůstává, že někteří lékaři či lidé trpící nemocemi srdce jej velmi rádi vyhledávají i dnes, přestože stupnicí pulsometru výrobci své hodinky neosazují příliš často. V roce 1911 představil Heuer patent "Time of Trip". Jednalo se o první palubní chronograf, určený pro umístění do automobilů a letadel. Dvě velké ručky umístěné centrálně zobrazovaly čas, jako klasické hodiny, menší pár ruček umístěných v horní a dolní části ciferníku, pak sčítal minuty a hodiny strávené na cestě. Chronograf byl doplněn tlačítky start / stop / reset. V roce 1914 uvádí Heuer své první náramkové hodinky s chronografem, na kterých je korunka usazena netradičně na pozici dvanáct a v roce 1916 přicházejí stopky Heuer Micrograph, schopné měřit s přesností na setinu sekundy. Od roku 1935 do počátku roku 1940 vyrábějí dílny Heuer letecké chronografy pro piloty německé Luftwaffe. V roce 1939 Heuer uvádí na trh první vodě odolné náramkové chronografy.

Slavné chronografy Heuer

V roce 1933 přichází Heuer s jedním z nejslavnějších modelů značky, palubními hodinami pro automobily a letedla Heuer Autavia. Odkud také pramenil název Autavia – AUTos and AVIAtion. Pod 25 letech (1958) úspěchů Autavií uvedl Heuer na trh modernizované modely palubních hodin Autavia – Master Time, Monte Carlo, Super Autavia, Sebring a Auto Rallye, jejichž výroba běžela až do 80. let. Na úspěšnou modelovou řadu palubních hodin Autavia navazuje Heuer v roce 1962 modely Heuer Autavia, tentokráte ve verzi náramkové hodinky. Hodinky se záhy staly velmi vyhledávaným artiklem a za dobu jejich produkce bylo vyrobeno velké množství různých modifikací, specifikací a speciálních edicí. Roku 1964 je uveden na hodinářský trh první model dnes již legendárních hodinek Heuer Carrera Chronograph, který je vyráběný dodnes.

Heuer Monaco

Pravděpodobně nejznámějším modelem značky jsou hodinky Heuer Monaco, typické modré hranaté chronografy, které proslavil americký herec Steve McQueen ve filmu LeMans. Tento model hodinek je dodnes vyráběn v mnoha modifikacích i reedicích a je stále velmi žádaným zbožím. Heuer Monaca představil v roce 1969 na počest Grand Prix Monaco. Hodinky byly prvním chronografem osazeným ve čtvercovém pouzdru.

TAGHeuer.cz